Szerintünk nincs olyan nő a világon, aki kislány korában nem álmodozott volna a tündérmesék csoda szép hősnőiről, nincs olyan kislány aki nem vágyott már a Kis hableány szépségére vagy Rapunzel (Aranyhaj) gyönyörű hajkoronájára.
Néhányunknak ez felnőttként is álom marad, másoknak viszont könnyen elérhető.
Mi lehet ennek az oka? Vajon a haj, a bőr és a köröm megújulását és növekedését befolyásoló tényezőknek, mint például a genetikának, a hormonoknak, a stressznek, a táplálkozásnak és az idő múlásának lehet erre hatása? A válaszunk igen, ráadásul ahogy öregszünk, megváltozik a testünk, a hajunk, a bőrünk és a körmünk állapota is.
De aggodalomra semmi ok, mert napjainkban mindenre van megoldás. Számos szépség kiegészítőt találhatunk, amelyekkel javíthatunk külső megjelenésünkön.
Az egyik ilyen szépség vitamin a biotin, amiről valószínűleg nem most hallasz először.
Ha Rapunzel hosszú hajára vagy Ariel szép bőrére vágysz, akkor érdemes tovább olvasnod. Az alábbiakban megtudhatod, hogy mi a biotin, mire jó és hogyan lehet pótolni.
Mi a biotin?
Különösen fontos vitaminról van szó, amelynek számos egészségügyi előnye van és számos fontos funkciója van a szervezetben, mégis keveset beszélünk róla.
A biotin egy vízben oldódó B-komplex vitamin, más néven B7-vitamin (egyesek H-vitamin néven említik), amely segíti a szervezetet a táplálék energiává alakításában. Az, hogy vízben oldódik, azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja eltárolni, ezért pótolni kell. De ez nem egy különösen nehéz feladat, és legtöbbünk elegendő mennyiségű biotint visz be a napi táplálkozással.
Ennek ellenére ritka esetekben előfordulhat biotin hiány. Legjellemzőbb a terhes és a szoptató nők esetében, mivel testük sokkal gyorsabban lebontja ezt a vitamint.
A biotin hozzájárul az egészséges metabolikus, idegi, emésztési és szív-érrendszeri funkciókhoz.
Szükséges olyan enzimek működéséhez, amelyek fontos anyagcsere folyamatokban vesznek részt. Például glükóz és zsírsavak termelésében.
A biotinban gazdag ételek közé tartozik a máj, a sörélesztő, a tojássárgája, a teljes kiőrlésű búza kenyér, az avokádó, a lazac, a sajt, a banán és a dió.
Mivel egy vízben oldódó vitaminról van szó, a felesleges mennyiség a vizelettel kiürül az emberi szervezetből.
A biotin szerepe az anyagcserében
Szerepe van az aminosavak lebontásában, a glükóz termelésben és a zsírsavszintézisben.
Ahogy már említettük, a biotin nagyon fontos szerepet játszik a szervezet energiatermelésében és az anyagcserében.
Nélkülözhetetlen testünk megfelelő működéséhez, mert ennek segítségével tudja átalakítani szervezetünk a makro-tápanyagokat – a fehérjéket, a zsírokat és a szénhidrátokat – energiává, ami pedig alapja az emberi életnek.
A biotin szerepe a haj egészségében
A B-vitaminok segítik szervezetünket olyan aminosavakat termelni, amelyek elengedhetetlenek a keratin vagyis a szaru előállításában. Többnyire a hajunk, a szőrzetünk, a bőrünk és a körmeink is keratinból állnak, ezért a biotinban gazdag ételek, táplálékkiegészítők vagy egyéb készítmények fogyasztásával elősegíthetjük az egészséges, szép megjelenést.
A biotint gyakran kapcsoljuk a haj egészségességéhez, a növekedéséhez, dússágához és az erősségéhez. Nem véletlenül, hisz a biotin hiány hajhulláshoz vezethet.
A biotin szerepe a bőr egészségességében
A hajhoz hasonlóan a bőrünk egészséges megjelenéséhez is nagy szükségünk van a biotinra. Olyan zsírsavakat termel, amelyek táplálják bőrt és üde arcszínt kölcsönöznek.
Ha a bőr külső, védő rétege kiegyensúlyozatlan vagy sérült, akkor az szárazsághoz és hámláshoz vezethet, ami a dehidratált bőr legfontosabb tünete. A biotin ennek megelőzésében segít, stimulálja a faggyúmirigyek működését és az új sejtek előállítását, ami a bőr egészséges állapotát eredményezi.
Azzal kapcsolatban még folynak a kutatások, hogy a biotin-kiegészítők önmagukban történő felvitele közvetlenül javíthatja-e a bőr megjelenését. Azonban az már biztos, hogy a biotin hiányban szenvedőknél bőrelváltozások, vörös, pikkelyes bőrkiütések jelentkezhetnek.
A biotin szerepe a köröm egészségességében
Klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy a biotin szedése valóban erősíti a gyenge, törékeny körmöket. Ez különösen jó hír azok számára, akik krónikus körömproblémákkal küzdenek. Biotinos készítményekkel hatékonyan kezelhetőek és megelőzhetőek az elvékonyodott, törékeny, repedezett körmök.
Becslések szerint ez a probléma a világ népességének mintegy 20 százalékát érinti.
A biotin szerepe a terhesség és szoptatás alatt
A biotin fontos a terhesség és a szoptatás idején. Ebben az életszakaszban a vitaminok iránt egyébként is megnövekedett igénye van a szervezetnek.
Néhány kutatás szerint a terhes nők akár 50%-a is szenvedhet enyhe biotin hiányban. Ez azt jelenti, hogy enyhén befolyásolhatja jólétüket, de a hiány nem annyira súlyos, hogy észrevehető tüneteket okozzon.
Ez a gyorsabb biotin lebomlás miatt alakul ki.
A biotin szerepe a vércukorszint csökkentésében
Egyes kutatási eredmények azt mutatják, hogy a biotin koncentrációja a vérben alacsonyabb lehet a cukorbetegeknél az egészséges egyénekhez képest.
A kutatók megvizsgálták, hogyan befolyásolják a biotin-kiegészítők a 2-es típusú cukorbetegek vércukorszintjét. Arra jutottak, hogy a magas vércukorszint és az inzulinrezisztencia összefüggésben állhat a biotinnal. Ezekben az ellenőrzött tanulmányokban azt mutatják be, hogy a biotin ásványi krómmal kombinálva csökkentheti a vércukorszintet egyes 2-es típusú cukorbetegeknél.
A biotin szerepe a szklerózis multiplex kialakulásában
A szklerózis multiplex egy autoimmun betegség, melynek következtében az agyban, a gerincvelőben és a szemekben lévő idegrostok védőborítása sérül vagy megsemmisül.
Ezt a védőburkolatot myelinnek (mielinhüvelynek) nevezik és az idegrendszer speciális sejtjei termelik. Ezen sejtek előállításában, illetve egészséges fenntartásában fontos szerepet játszik a biotin.
Mi történik akkor, ha nem kap elég biotint szervezetünk?
A biotinhiány rendkívül ritka jelenség. Leggyakrabban a nem megfelelő táplálékbevitel, az alkoholizmus, a dohányzás vagy a genetikai rendellenesség, például a Crohn-betegség következménye, amely a biotin felszívódását befolyásolja.
A hosszú távú antibiotikum-használat is összefüggésbe hozható a biotin hiánnyal, valószínűleg a bélflórában bekövetkezett változások miatt.
A biotin hiány tünetei közé tartoznak a bőrkiütések, a törékeny haj és köröm, a nagyon száraz, vízhiányos bőr valamint a hajhullás.
De szerencsére a legtöbb hiányosság orvosolható táplálékkiegészítéssel és biotin tartalmú termékek használatával.
Természetes biotin források
A biotin egyértelműen előnyt jelent a szervezetnek, különösen a hajnak, a bőrnek és a körmöknek, fontos, hogy ezt a tápanyagot elsősorban a mindennapi táplálékunk részeként pótoljuk.
Különösen jó biotin források:
- Máj, vese
- Élesztő
- Tojássárgája
- Sajt
- Hüvelyesek, például szójabab és földimogyoró
- Leveles zöldségek, saláták
- Karfiol
- Gomba
- Diófélék
Emellett a bélbaktériumok is termelnek bizonyos mennyiségű biotint.
Összefoglaló
A biotin elősegíti a szervezetünk energiatermelését és támogatja a számos enzimet, amelyek részt vesznek a szénhidrátok, zsírok és fehérjék anyagcseréjében, ezáltal hozzájárul a sejtek megújulásához és regenerálódásához.
A biotinhiányban szenvedő embereknél bőr-, haj- és köröm problémák fordulhatnak elő. A biotinnal történő vitaminhiány kezelésének nem ismert mellékhatása, ezért biztonsággal használható mindenki számára.
Hajnövesztő Biotin sampon
Ha már ennyi mindent megtudtál a biotinról, akkor itt az ideje, hogy megismerd a ReBella webshopban is elérhető Biotin hajápoló és hajnövesztő sampont.
A biotinos sampon megállítja a hajhullást, új hajszálak ezreit stimulálja növekedésre és felgyorsítja a haj növekedését.
Tedd próbára hatását te is! Nem fogod megbánni.
Tetszett, amit olvastál?
Ha érdekelnek hasonló részletes, arc- és hajápolással foglalkozó cikkek, akkor iratkozz fel hírlevelünkre, erre a linkre kattintva!